Výšiny - Tatranský festival

Bezpečne v horách.

 

Tatranské výšiny je nultý ročník športovo – kultúrneho festivalu pre všetkých milovníkov hôr, turistiky a prírody. Do Tatier chceme priniesť kul-túru, stretnúť sa, porozprávať sa, niečo nové sa naučiť a navzájom sa inšpirovať. Nultý ročník je venovaný téme bezpečnosti v horách, aby Vaše dobrodružstvá v tatranských výšinách boli iba plné krásnych zážitkov a šťastných návratov.

 

Prvý deň sa spoločne vydáme dolinou Kežmarskej Bielej vody smerom na Biele plesá a túru zakončíme spoločným obedom na Chate pri Zelenom plese. Počas výstupu nás bude čakať zaujímavý výklad o vzniku doliny a horskej meteorológii a ako sa zachovať v núdzových situáciách v horách.

Druhý deň je venovaný oddychu. Čaká beseda s pravými horalmi. Horská služba odprezentuje svoju techniku a porozpráva o bezpečnosti na horách. Kynológ, člen HZS a horský vodca Ján Korenko nám priblíži prácu so záchranným psom v horách a lekár leteckej záchrannej služby Ján Kořínek Vám ukáže pohľad na hory z vtáčej perspektívy a porozpráva o svojej práci v záchrannom vrtuľníku. Náš posledný hosť Gabo Šlárko prezradí ako dokázal zdolať vôbec prvý nonstop prechod “Gipsyho” okruh po 34 rokoch.

Celá beseda bude spríjemnená hudbou Barbary Bartolini, no a večer sa môžete usadiť k premietaniu horského filmu Paľa Barabáša, a to priamo pod holým nebom. Program bude obohatený zaujímavou súťažou o hodnotné ceny, do ktorej sa môže zapojiť každý divák..
Tešíme sa na Vás!

Zakúpenie vstupenky tu: VSTUPENKA

Program

29.7. 2022
SPOLOČNÁ TÚRA

 • Túra dolinou Zeleného plesa spolu s
  výkladom o vzniku doliny, horskej
  meteorológií a návodu na prežitie v horách.
 • Obed a diskusia na Chate pri Zelenom plese
 • Výhodný balík s merino čelenkou Aclima súčasťou registrácie.
 • Cena registrácie 35€, pre členov KST 30€

30.7. 2022
BESEDA A PREMIETANIE

CENTRÁLNY PARK – TATRANSKÁ LOMNICA,
Trvanie: 16:00 – 22:00 H
Vstup: ZADARMO
Rozprávať budú hostia:

 • členovia Horskej záchrannej služby s ukážkou techniky
 • kynológovia a ich ukážka práce psovoda
 • meteorológ Miroslav Žiak
 • horský vodca a lekár leteckej záchrannej služby Ján Kořínek
 • Gabo Šlárko o absolvovanom prechode – „Gipsyho“ okruh
 • Paľo Barabáš o svojich zážitkoch a skúsenostiach
 • Súťaž o hodnotné ceny
 • Premietanie filmu Paľa Barabáša – Dhaulágirí je môj Everest

Počas celého programu sa môžete tešiť na príjemný hudobný doprovod Barbari BOrtolini

Gastro zabezpečí vynikajúci streetfood z Tatier Miki streetfood a tešiť sa môžete aj na čapované pivo a nápoje.

Prečo sa festival týka bezpečnosti?

Opýtali sme sa samotnej Záchrannej služby:

Kde na Slovensku v horskom teréne bola štatisticky najvyššia úrazovosť za poslednú letnú a zimnú sezónu?

Štatisticky najväčšia úrazovosť za poslednú letnú sezónu bola vo Vysokých Tatrách s počtom 148 zásahov, počas poslednej zimnej sezóny zasahovali záchranári HZS v najväčšom počte v Nízkych Tatrách, a to pri 862 zásahoch.

Aký počet úrazov ste zaznamenali vo Vysokých Tatrách, podľa stupňa
terénu?

Za posledný rok zasahovali horskí záchranári vo Vysokých Tatrách v 375 prípadoch, z toho bolo 115 zásahov na lyžiarskych tratiach, 123 na turisticky značených chodníkoch, 68 v horolezeckom teréne, v 3 prípadoch pri páde lavíny, 42 na miestach dostupných terénnym sanitným vozidlom, v iných prípadoch zasahovali 24 krát.

Aké boli najčastejšie príčiny, prečo boli ľudia odkázaní na vašu pomoc?

Najčastejšími príčinami nehôd v horských oblastiach bolo precenenie svojich schopností, neskorý nástup na túru, nevhodne zvolená obuv, nedostatočná výzbroj a výstroj, pošmyknutie alebo zakopnutie, podcenenie vplyvu počasia, pohyb mimo vyznačených turistických trás, neznalosť terénu či bezohľadná jazda na svahu a následná zrážka lyžiarov. Najčastejšie tak záchranári odchádzali na pomoc pri páde na zem, pri
zmenách v organizme, páde z výšky, uviaznutí alebo napr. pri zablúdení.

Pre porovnanie, aká je bilancia zásahov medzi ostatnými rokmi? Zvyšuje sa či znižuje?

Za rok 2021 vykonala Horská záchranná služba celkovo 863 zásahov, v roku 2020 to bolo 2458, čo predstavuje percentuálny pokles zásahov o 64,89%. Zdôrazňujeme však, že začiatok nového roka 2021 priniesol všetkým občanom nielen núdzový stav, z dôvodu šíriacej sa pandémie vírusu Covid-19, ale aj celkové sprísnenie opatrení, ktoré okrem fungovania ľudí v bežnom živote, zasiahli aj prevádzky lyžiarskych stredísk a pohyb
turistov a športových nadšencov v horských oblastiach. Operačné stredisko tiesňového volania HZS (OSTV) prijalo za prvé štyri mesiace v roku 2020 celkovo 920 žiadostí o pomoc, v roku 2021 v rovnakom období to bolo 177 žiadostí o pomoc. Za rovnaké obdobie v roku 2022 prijalo OSTV opäť 919 žiadostí o pomoc, čo predstavuje percentuálny nárast o 419,20 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Odhliadnuc od
pandémie môžeme na základe tohto sledovaného obdobia skonštatovať, že počet zásahov sa výrazne nemení, no do konca roka vzhľadom na úplné uvoľnenie pandemických opatrení očakávame stúpajúcu tendenciu.

Medzinárodné preteky horských služieb, ktoré sa konajú každoročne vo Vysokých Tatrách. Sme hrdí, že už niekoľko rokov sme generálnym partnerom.

View details

Lucia Moncman je kondičná trénerka s 13-ročnou trénerskou praxou a certifikovaná lektorka Strolleringu. Ide o cvičenie na čerstvom vzduchu, ktoré efektívne kombinuje rýchlu športovú chôdzu s kočíkom a kardio – posilňovacími cvikmi.

View details

Skialp preteky v Tatranskej Lomnici určené pre deti a juniorov v kategóriách – ročníky 2004 – 2014.

View details

Prvý vysokohorský beh v srdci Belianskych Tatier s dĺžkou 26 km a 1300 metrovým prevýšením.

View details

Chata leží priamo na tatranskej magistrále. Jednou stranou sa dá dostať ku Skalnatému plesu, opačnou zase k Belianskym Tatrám.

View details

Tatranské vysokohorské chaty sú už desaťročia miestami, kde majú ľudia k sebe akosi bližšie..

View details

Jediná vysokohorská chata v Belianskych Tatrách – Plesnivec. Ukrytá v lese, pod krásnym masívom vápencových Belianok je obľúbeným útočiskom turistov. Rodina Matavovcov spravuje túto krásnu chatu už štvrť storočie

View details

Výšiny – Tatranský festival je nultý ročník športovo – kultúrneho festivalu pre všetkých milovníkov hôr, turistiky a prírody. Do Tatier chceme priniesť kul-túru, stretnúť sa, porozprávať sa, niečo nové sa naučiť a navzájom sa inšpirovať.

View details

Alena je kvalifikovaná trénerka triatlonu, profesionálna triatlonistka, mamička dvoch detí a krásna ambasádorka Kari Traa. Momentálne žije pod Tatrami, v Poprade. Trénuje triatlonistov a aj jednotlivé triatlonové disciplíny lokálne, ale aj medzinárodne.

View details

Alena je kvalifikovaná trénerka triatlonu, profesionálna triatlonistka, mamička dvoch detí a krásna ambasádorka Kari Traa. Momentálne žije pod Tatrami, v Poprade. Trénuje triatlonistov a aj jednotlivé triatlonové disciplíny lokálne, ale aj medzinárodne.

View details

Rodina Matavovcov spravuje chatu Plesnivec, jedinú vysokohorskú chatu v Belianskych Tatrách, už štvrťstoročie. Janči je na tejto chate od svojho narodenia.

View details

Veronika Machyniaková je slovenská biatlonistka, ktorá od sezóny 2019/20 reprezentuje Slovensko vo Svetovom pohári v biatlone. Predtým v pohároch IBU a na Majstrovstvách sveta juniorov v biatlone.

View details

Tatry Guide

Lekár vrtuľníkovej záchrannej služby a horský vodca UIAGM. Vo svojej zodpovednej práci našiel poslanie a v Tatrách trávi takmer každý deň.

View details

Lyžiarka, ktorá preslávila Slovensko na svetovej úrovni. Počas svojej kariéry sa zúčastnila 4 olympiád a inšpirovala mnoho mladých k tomuto krásneho športu.

View details

Tatry Guide

Keďže hory sú mu koníčkom aj prácou, tak od mája 2010 pracuje ako profesionálny horský záchranár vo Vysokých Tatrách, zameranie lavínový špecialista a kynológ.

View details